2009. október 27., kedd

Juharleveles terítő foltmunkával

Méret: kb. 64 x 64 cm

Hozzávalók: 0,45 m, 120 cm széles piros-homokszín kismintás pamutvászon, 0,20 m, 120 cm széles piros-homokszín nagymintás pamutvászon, 1 m, 120 cm széles sárga pamutvászon, varrócérna

Szabás:

A terítő előlapja:

piros-homokszín nagymintás:
- 12 egyenként 6 x 6 cm-es négyzet,
- 9 egyenként 4 x 4 cm-es négyzet
- 16 egyenként 6 cm oldalhosszúságú derékszögű háromszög
- 4 egyenként 1 cm széles és 9 cm hosszú csík

sárga:
0 12 egyenként 4 x 18 cm méretű összekötőcsík
- 8 egyenként 6 x 6 cm-es négyzet
16 egyenként 6 cm oldalhosszúságú derékszögű háromszög

piros-homokszín kismintás:
- 2 egyenként 8 x 48 cm-es keretcsík
- 2 egyenként 8 x 64 cm-es keretcsík

A varrásráhagyás a széleken pontosan 0,5 cm, a keretcsík egyik hosszanti szélét varrásráhagyás nélkül szabjuk.

A terítő hátlapja:

-64 x 64 cm, sárga
- ferdepánt a szegéshez: 2,60 m hosszú és 3,5 cm széles sárga.



Kivitelezés:
A 2 cm széles anyagcsykok ráhagyását vasaljuk az anyag fonákjára (kész szélesség 1 cm), és keskenyen letűzve átlósan varrjuk a megfelelő sárga négyzetekhez. Ez után az egyes részeket a sémarajz szerint varrjuk a terítő előlapjához.
Fontos: az egyes részek összeállításánál a varrásráhagyást vasaljuk az egyik irányba!

Összeállítás:
Fonákját fonákjára fordítva fektessük pontosan egymásra a terítő elő- és hátlapját, és középről kiindulva sűrűn férceljük össze a két réteget. Színt színére fordítva 0,75 cm szélesen varrjuk fel a ferdepántot a terítő külső szélére.
A túlnyúló csíkokat fonákjával befelé hajtsuk be, és 0,75 cm szélesen behajtva kézzel varrjuk le.
A varrások mentén apró előöltéssel varrjuk át a terítőt, ezzel rögzítjük a két réteget egymáshoz.
Végül húzzuk ki a fércet.



forrás: Verena

Szives falvédő kicsiknek - patchwork



Méret: kb. 88 x 69 cm

Hozzávalók: 1 m, 112 cm széles rózsaszín virágos pamutvászon (=alap); egyenként 0,25 m 112 cm széles pamutvászon három különböző mintájú világoskék és 2 különböző mintájú rózsaszín árnyalatban; 2 m, 90 cm széles rávasalható műszálas vatelin; 0,30 m, 90 cm széles ragasztófátyol, 0,70 m, 1 cm széles rózsaszín ferdepánt, 1 db 10 cm-es kék cipzár, műszálas töltővatta, kék és rózsaszín cérna, pauszpapír, maradék kék zsinór.


Szabás:

kék pamutvászonból
- 8 x 8 cm-es csík, kétszer
- 12 x 8 cm-es csík az akasztóhoz, négyszer

rózsaszín pamautvászonból (=alap)
- 90 x 8 cm-es csík, kétszer
- 71 x 8 cm-es csík, kétszer

minden anyagból
- 21 x 21 cm-es négyzet, kétszer (összesen 12 db)

A megadott méretek körben, 1 cm-es varrásráhagyást tartalmaznak.


Kivitelezés:

Másoljuk pauszpapírra a szívformákat. A szíveket az alábbiak szerint rajzoljuk fel a ragasztófátyol papírjára: "A" szív egyszer (a "C" szívet rajzoljuk pontosan az A szív közepére, ezt később kivágjuk), "B" szív hatszor, "C" szív egyszer, "D" szív hatszor, "E" szív huszonhatszsor, "F" szív kétszer tükörképként.
A szíveket durván vágjuk ki és vasaljuk a megfelelő anyagok fonákjára.

Figyelem:

három "B" szívhez az anyagot először foltmunkával állítjuk össze. Ezt a szívet 2 x 2 cm-es négyzetekből; két szívet: 2 cm széles és 14 cm hosszú csíkokból varrunk össze. Az anyag mindig 14 x 14 cm-es. Csak ez után vasaljuk fel a ragasztófátylat.Vágjuk ki a szíveket a kontúrok mentén.
A 9-es mezőnél az "A" szíven vágjuk ki a paszpartuként berajzolt "C" szívet is. Húzzuk le a ragasztófátyol papírját.
Az "F" szív varrásráhagyását behajtva vasaljuk le és a cipzárt varrjuk a hajtásvonal alá.
Szabjunk ki egy "B" szívet a 8-as mezőhöz.
Színt színére fordítva fektessük egymásra és stirceljük ki. A varrást egy kis darabon hagyjuk nyitva a kifordításhoz. A varrásráhagyást vágjuk vissza, és fordítsuk ki ezt a részt. A nyitott varrást varrjuk össze.
Vasaljuk le a szívet, és a vízszintes jelölések között zsebként varrjuk a megfelelő négyzetre. Az összes szívet vasaljuk rá a megfelelő négyzet közepére.
A motívumokat sűrű cikkcakköltéssel varrjuk körül.
A 11-es mezőn levő szívre még két kis foltot is varrjunk. Az 5-ös mezőhöz a két-két kis "E" szívet stirceljük ki, tömjük ki vattával és zsinórral erősítsük fel.
A 12-es mezőn levő szívre a félbehajtott ferdeszalagból varrjunk masnit.
A falvédő előlapját varrjuk össze a rajz alapján (az 1 cm-es varrásráhagyást pontosan tartsuk be.)
Az akasztót fogjuk a varrásba. Hagyjunk nyílást a kifordításhoz. Fordítsuk ki a falvédőt, a nyílást kézzel varrjuk össze.
Az összes varrásvonalat tűzzük le az anyag színéről.





Jelmagyarázat:
1 = kék mintás négyzet, rózsaszín szívvel
2 = rózsaszín mintás négyzet, 3 x 6 különböző árnyalatú szívvel
3 = kék mintás négyzet, keresztben csíkos rózsaszín szívvel
4 = rózsaszín mintás négyzet, kék szívvel
5 = kék mintás négyzet, 3 rózsaszín szívvel
6 = rózsaszín mintás négyzet, 9 különböző kék szívvel
7 = kék mintás négyzet, 9 különböző rózsaszín szívvel
8 = rózsaszín mintás négyzet, világoskék szív alakú zsebbel
9 = kék mintás négyzet, rózsaszín szívvel és kék kerettel
10 = rózsaszín mintás négyzet, hosszában csíkos világoskék szívvel
11 = kék mintás négyzet, rózsaszín szívvel és kis kék foltokkal
12 = rózsaszín mintás négyzet, kék szívvel és kis masnival
13 = kék mintás négyzet, rózsaszín szívvel
14 = keret, rózsaszín mintás (=alap)

forrás: Verena

2009. október 16., péntek

Bojt néhány perc alatt


A két bojthoz szükséges anyagok:
Különböző színű és minőségű gyapjúfonalak; 2 db 5,5 cm-es fagolyó; 2 db 4 cm-es fakarika; 2 db fadísz; kemény kartonpapír; olló; stoppolótű; vékony drót.


1. A bojt hosszát a kartonból készített gyűrű szélessége határozza meg. A vastagabb fonalat addig csavarjuk a karton köré, amíg megkapjuk a bojt kívánt vastagságát. Ez után a kartongyűrű belső szélén erősen kössük le a fonalat, az összekötéshez használt fonal két végét hagyjuk hosszúra. A kartongyűrű külső szélén vágjuk fel a fonalat.


2. A világosabb fonalból csavarjunk vastag zsinórt az akasztóhoz. Ezenkívül csavarjunk még annyi vékony zsinórt is, amennyivel az alapbojt felületét be tudjuk ragasztani.


3. Öltsük körül a fakarikát különböző színű fonallal. A fonalak színváltásakor a szálat az előzőleg használt fonal alatt varrjuk el. A fakarikát különböző öltésekkel is díszíthetjük.


4. A fagolyót szintén öltsük körbe vékony fonallal. A munkamenet a 3-as képen látható. A fonalat itt is az előzőleg használt fonal alatt varrjuk el.


5. Ez után az alapbojton egyenletesen osszuk szét az imént készített vékony zsinórokat és a bojt felső végét szorosan csavarjuk körül dróttal.


6. Fűzzük fel az összekötőfonalra a körülcsavart karikát és a golyót, majd az akasztóra a fadíszt. Az összekötő fonalat erősen csomózzuk be az akasztó végébe. A fadíszt a csomón áthúzva csúsztassuk a golyó felé.







forrás: Burda

2009. október 2., péntek

Könyvborító

Méret: kb. 26 x 17,5 cm

A megadott anyagok 17 cm széles, 25 cm magas és 3,5 cm vastag könyvre vonatkoznak. A borító elő- és hátlapjához szélességben 0,5-0,5 cm-t, magasságban 1 cm-t adunk hozzá. Ettől eltérő méretű könyvhöz készítsünk külön szabásrajzot a rajz alapján, és ennek megfelelően számítsuk ki az anyagszükségletet!

Hozzávalók:
Kb. 60 x 30 cm maradék szövet; kb. 60 x 30 cm maradék bélés; kb. 56 x 30 cm maradék rávasalható műszálas vatelin; kb. 30 x 20 cm maradék zöld szövet a sarkokhoz; 0,50 m zsinór vagy szalag.

Kivitelezés:
1 cm ráhagyással szabjuk ki a borító külső oldalát a sémarajz szerint. A műszálas vatelint és a bélésanyagot ugyanígy szabjuk ki a borító belső oldalához. 1 cm ráhagyással szabjuk ki a sarkokat a rajz szerint a zöld anyagból, összesen négyszer. A sarkok ferde és a rövidebb egyenes szélén a ráhagyást vasaljuk az anyag fonákjára, ügyeljünk arra, hogy 2 pár egyforma sarkot kapjunk. Fektessük a sarkokat a borító külső oldalára és kézzel varrjuk oda. Ez után vasaljuk a műszálas vatelint a borító fonákjára.
Színt színére fordítva fektessük egymásra a borító külső és belső oldalát és varrjuk össze, a varrásban hagyjunk 10 cm-es nyílást a kifordításhoz. Fordítsuk ki a borítót és varrjuk össze a nyílást.
A borító két végén lévő hajtókát 7 cm szélesen hajtsuk belülre és kézzel varrjuk le a két végét. Színével kifelé hajtsuk félbe középen a borítót és 1,7 cm szélesen tűzzük le a hajtás vonalát. Húzzuk át a hajtáson a szalagot vagy a zsinórt és csomózzuk meg a két végét.

forrás: Burda

Fűszertölcsérek


Méret:
kb. 18 cm magas, 11 cm széles

Hozzávalók: kb. 15 x 30 cm méretű különböző színű maradék anyagok; minden maradékhoz kb. 15 x 30 cm méretű rávasalható közbélés; megfelelő színű varrócérna; gépi hímző- és stoppolócérna; minden tölcsérhez kb. 0,65 m, 2 cm széles nyers színű vászonszalag; minden tölcsérhez 1 db 12 mm átmérőjű gomb.

Kivitelezés:
A tölcsérhez vasaljunk közbélést a maradék anyag fonákjára. Az anyagból szabjunk ki 2 db 14,5 x 14,5 cm méretű négyzetet. Az I-es jelű méretezett rajz szerint színt színére fordítva hajtsuk össze háromszög alakúra az anyagot, a varrások egymásra illeszkednek. 0,5 cm szélesen varrjuk össze az anyag nyitott szélét, a kifordításhoz hagyjunk nyílást a varrásban. A tölcsér csúcsának a belső oldalát enyhéz ívelten varrjuk, lásd a II-es jelű méretezett rajzot.
A varrásráhagyást a sarokban vágjuk ferdére, fordítsuk ki a tölcsért, és vasaljuk szét a varrást. Csúsztassuk a tölcsér belső részét a külsőbe, és kézzel varrjuk össze a nyílást. Gépi hímző- és stoppolócérnával varjunk 1,5 cm hosszú gomblyukat a tölcsér felső sarkába, lásd a III-as jelű méretezett rajzot.


A vászonszalag végét vágjuk ferdére, hajtsuk félbe a szalagot, és kb. 1 cm-re a szalag hajtásának az élétől, mindkét anyagréteget átöltve varrjuk fel a gombot. Gomboljuk a gombot a gomblyukba, és kössük masnira a szalagot.
forrás: Burda

Foltmintás, szív alakú párna



Méret: kb. 40 x 40 cm (fodor nélkül)

Hozzávalók: 0,80 m, 90 cm széles tarka kockás pamutvászon, kilenc, egyenként kb. 30x30 cm méretű különböző, a kockás anyaghoz illő, egyszínű maradék anyag; 0,50 m, 140 cm széles vászon; töltővatta a párna kitöméséhez; 1 db, a kockás anyaghoz illő színű, 30 cm hosszú cipzár; a vászonhoz és a kockás anyaghoz egyaránt illő varrócérna; maradék himzőfonal 11 különböző színben; maradék aranyszínű hímzőcérna; 40 db, kb. 2 mm átmérőjű kis üveggyöngy 3 különböző színben; hegyes hímzőtű; másolóceruza; átlátszó papír; másolópapír.

Kivitelezése:
A párna összevarrásához pontosan illesztve fektessünk egymásra két vászonból szabott szívet, és stirceljük ki a külső szélen. A varrásban hagyjunk nyílást a kifordításhoz. A varrásráhagyást körben kb. 1 cm-es távolságokban csaknem a varrásvonalig vagdossuk be. Kifordítás után tömjük ki a párnát a töltővattával, és kézzel varrjuk össze a nyílást. A párnahuzat eleje alátétjéhez szabott vászonra fektessük és férceljük fel a foltokat. A foltok felül lévő varrásráhagyását hajtsuk be az anyag fonákjára és férceljük le. Kézzel, apró öltéssel varrjuk le a hajtás élét. Ha valamennyi részt levarrtuk, fejtsük ki a fércet. Ez után elütő színű hímzőfonallal, különböző díszítőöltéssel hímezzük át a foltok hajtásának az élét.
A színes képen, a foltokon látható belső vonalakat másolóceruzával, szabad kézzel rajzoljuk be az egyes foltokba, és elütő színű cérnával, láncöltéssel hímezzük ki. Egyes foltokat díszítsünk csomóöltéssel vagy gyöngyözéssel is.

Párnahuzat varrása:
Kétoldalt, 3 cm hosszan varrjuk össze a párnahuzat háta középvarrását. A varrásráhagyást vasaljuk szét. Varrjuk a hasíték levasalt hajtáséle alá a 30 cm hosszú cipzárt. Húzzuk szét a cipzárt. Varrjuk össze a fodor két végét. 0,5 cm szélesen, duplán behajtva szegjük be a fodor egyik hosszanti szélét, a másik hosszanti szélét pedig húzzuk be a szív kerületének bőségére.
Színt színére fordítva férceljük a fodor behúzott szélét a párnahuzat hátára.
Színt színre fordítva stirceljük ki egymással a párnahuzat elejét és hátát. A huzat kifordítása előtt a varrásráhagyást 1 cm-enként csaknem a varrásvonalig vagdossuk be. Kifordítás után húzzuk fel a huzatot a kitömött párnára.

forrás: Burda